Od toplinskih valova do oluja i tuče – krovovi su izloženi ekstremnim vremenskim nepogodama koje su sve češće i intenzivnije.
Od toplinskih valova do oluja i tuče – krovovi su izloženi ekstremnim vremenskim nepogodama koje su sve češće i intenzivnije.
Klimatske promjene znače da krovovi moraju izdržati sve ekstremnije vremenske uvjete. Novi pristupi stručnjaka iz Wienerbergera pokazuju kako rade na rješenjima za krov.
Temperature u Europi rastu sve više i više: prema europskoj službi za klimatske promjene Copernicus, ljeto 2022. bilo je najtoplije od početka mjerenja. Od toplinskih valova do oluja i tuče – krovovi su izloženi ekstremnim vremenskim nepogodama koje su sve češće i intenzivnije. Wienerberger se izravno suočava s učincima klimatskih promjena i otvara nove temelje sustavnim rješenjima otpornim na promjene vremena.
Prema izvješću IPCC-a, ekstremni vremenski uvjeti su u porastu. To predstavlja izazov za vlasnike stambenih i poslovnih nekretnina, jer moraju prilagoditi svoje zgrade promijenjenoj klimi – na primjer, s krovnim sustavima otpornim na klimatske promjene. Kao vodeći proizvođač crijepa u Europi, Wienerberger se oslanja na energetski učinkovita pristupačna sustavna rješenja za borbu protiv klimatskih promjena. "Dobro uravnoteženi, sve-u-jednom proizvodi značajno povećavaju sigurnost, dugovječnost i ekološku učinkovitost krovova", objašnjava Bernhard Brandtner, Product manager za međunarodno upravljanje proizvodima za krovne/tehničke armature u Wienerbergeru.
Otprilike polovica energije potrošene u EU koristi se za grijanje i hlađenje zgrada te u industriji. Budući da se toplina povećava, bitno je da su krovovi dobro izolirani. Prema izvješću za Europsku komisiju, čak četvrtina topline može se izgubiti kroz krov, ovisno o vrsti zgrade i izolaciji. Wienerbergerovi visokoučinkoviti krovni izolacijski sustavi sprječavaju gubitak topline zimi, a ljeti pomažu u izbjegavanju pregrijavanja, čime se značajno smanjuje potreba za energijom za grijanje i hlađenje. Neizolirani krovovi mogu činiti do 25 % gubitka topline iz zgrade.
Svijetle površine reflektiraju više sunčeve svjetlosti i posljedično se ne zagrijavaju toliko. „Posebno u južnoj i jugoistočnoj Europi stavljamo veći fokus na svijetle krovne ploče. One omogućuju smanjivanje topline unutar zgrade i okolnog područja. To povećava kvalitetu života i smanjuje potrebu za klimatizacijom unutarnjeg prostora”, kaže Bernhard Brandtner. Pregrijavanje ljeti je ozbiljan problem, posebice u gradovima.
Wienerberger nastavlja poticati trend prema dizajnu svijetlih boja te je u nekoliko zemalja svom asortimanu proizvoda dodao bijele krovne crjepove. Krovni crijep s bijelom engobom (glineni mineralni premaz za premazivanje ili bojanje) reflektira daleko najviše sunčeve svjetlosti – apsorbira manje od četvrtine sunčevih zraka. Međutim, crveni i smeđi crijep također ostaju hladniji od crnih crjepova koji apsorbiraju otprilike 80 do 85% svjetlosne energije i stoga se više zagrijavaju. Sjajne pločice općenito reflektiraju više sunčeve svjetlosti od mat pločica.
Još jedan korak prema prilagodbi na toplinu je optimizacija tamnih engoba. Budući da crni crijep čini najveći tržišni udio u segmentu crijepa, jer su među investitorima općenito vrlo popularne tamne boje poput antracita, čak i mala poboljšanja imaju veliki učinak kada se zbroje. Zbog toga Wienerberger intenzivno radi na premazima koji imaju posebne pigmente koji reflektiraju infracrveno zračenje. Oni povećavaju sunčevu refleksiju dok zadržavaju isti dojam boje.
Prilagodbom sastava engobe Wienerberger je već povećao refleksiju nijansi crne za 5%. U slučaju satensko crne boje, to je jednako povećanju od otprilike jedne trećine u usporedbi sa standardnim proizvodima. Rezultati se procjenjuju zajedno s vanjskim institutima i istraživačkim ustanovama. “Kako bismo potaknuli ovaj razvoj i još više unaprijedili naša sistemska rješenja, blisko surađujemo s drugim odjelima i vanjskim partnerima. To također potiče prijenos znanja,” kaže Bernhard Brandtner, International Product Management Roof/Technical Fittings, Wienerberger.
Wienerberger također otvara nove korake u ravnim krovovima. U europskim zemljama u kojima posluje tvrtka je ekskluzivni distributer Leadax Roov krovne membrane nizozemskog proizvođača Leadax. "Sa sustavom Leadax Roov, Wienerberger može pružiti kružni doprinos održivosti u ravnim krovovima", kaže Jacco Venema, međunarodni menadžer poslovnog razvoja za ravne krovove u Wienerbergeru. Ugljični otisak membrane za ravne krovove je do 85% manji od u odnosu na druga rješenja na tržištu budući da se tijekom proizvodnje ne stvaraju emisije CO2. Osim toga, 75% krovne membrane sastoji se od reciklirane plastike i – u duhu kružnog gospodarstva – nakon što membrana dosegne kraj svog životnog vijeka, mogu se potpuno reciklirati u nove membrane za ravne krovove.
Visoka solarna refleksija bijele Leadax Roov membrane za ravne krovove nudi brojne prednosti jer se krovna membrana mnogo manje zagrijava na suncu u usporedbi s tradicionalnim tamnim membranama za ravne krovove. To smanjuje okolnu temperaturu i time pozitivno utječe na urbanu mikroklimu, a unutrašnjost zgrade ostaje hladnija. Fotonaponski sustavi također proizvode veće prinose zbog visoke refleksije.
Korištenje slobodnih prostora: Wienerberger se fokusira na fotonaponska rješenja prilagođena pojedinačnom krovu – ovdje u kombinaciji s Leadax Roov.
Općenito, krovovi preuzimaju širi raspon funkcija, primjerice uz pomoć vegetacije. Zeleni krovovi promoviraju biološku raznolikost, dobru kvalitetu zraka i daju estetski dojam. Ljeti pažljivo planirani zeleni krovovi pružaju zaštitu od vrućine, a zimi kao dodatni sloj toplinske izolacije. U kombinaciji s pametnim rješenjima kao što je sustav za upravljanje kišnicom Raineo® tvrtke Pipelife, voda se može sakupiti, filtrirati, pohraniti i ponovno upotrijebiti, primjerice za potrebe navodnjavanja, ili ostaviti da iscuri.
Kako bi krovni pokrivači imali dug vijek trajanja i time štedjeli resurse, moraju biti otporni na vremenske uvjete. Wienerbergerovi krovni sustavi kao što je Sturmfix 2.0 sustav zaštite od vjetra napravljeni su da odolijevaju jakim olujama. Rješenje, koje je dizajnirano za korištenje s asortimanom pločica tvrtke, osigurava do pet crjepova odjednom. Sprječava oštećenje zgrade ili pad crijepova i može se lako rastaviti ako je potrebno. Wienerbergerovi krovni sustavi ispunjavaju i najviše zahtjeve kada je u pitanju tuča.
(Zaštita od vremenskih nepogoda: sustav zaštite od vjetra Sturmfix 2.0 omogućuje da crijep izdrži i najjače oluje.)
Za područja s povećanim snježnim oborinama, posebno u alpskim regijama srednje Europe, Wienerberger je razvio snjegobran i sustav za zadržavanje snijega. To osigurava ravnomjernu raspodjelu težine snijega i u pravilu pomaže u sprječavanju iznenadnog pada snijega s krova u lavini.
Od ekstremnih temperatura do oluja ili obilnih oborina: Wienerberger nudi inovativna sustavna rješenja za izgradnju krovova prilagođena učincima klimatskih promjena. Kružno gospodarstvo također je važno: čak i tijekom proizvodnje ulažu se svi napori kako bi se smanjio utjecaj na okoliš. Isto vrijedi i za cijeli lanac stvaranja vrijednosti i kroz životni ciklus proizvoda.