Priprema za prvi razgovor za posao

 

 

Čestitamo, stigao je pozitivan odgovor na tvoju prijavu! Sada je trenutak da zablistaš! No nakon prvotnog ushićenja stiže ono glavno pitanje… Što sada? Kako dalje

Kako bismo ti pomogli na tvom putu do prvog zaposlenja dajemo ti nekoliko uputa i hintova kako da tvoj prvi razgovor prođe sa što manje stresa i znojnih dlanova. Zapamti, ako prvi pokušaj ne prođe odmah uspješno ne odustaj! Vjerujemo da će prava pozicija i pravi poslodavac doći do tebe baš u onom trenutku kada bude potrebno!

KAKO SE PRIPREMITI ZA RAZGOVOR?

 

 

1.     Prije razgovora savjetujemo ti da svakako ponovno prođeš kroz oglas za posao na koji si se prijavila/prijavio. Na taj način ćeš si osvježiti pamćenje što se od kandidata očekuje, koji su uvjeti i koji su budući radni zadaci koji se od kandidata očekuju. Budi kritična/kritičan prema sebi. Ako postoje segmenti koji ti nisu jasni, zabilježi ih i na intervjuu zamoli da ti se zahtjev detaljnije pojasni. Time ćeš pokazati zainteresiranost, nikako ne neznanje. 

 

2.     Ako već nisi, sada je trenutak da detaljnije istražiš tvrtku. Pogledaj njenu web-stranicu, potraži ju na društvenim mrežama, pogledaj recenzije i članke u publikacijama ako postoje. Prouči proizvode ili usluge koje tvrtka pruža, kome su namijenjeni ali također nemoj zaboraviti proučiti i ostale bitne segmente kao što su vrijednosti i načela koje tvrtka promiče. Time ćeš dobiti bolji uvid u „duh“ tvrtke ali i dobiti ideje za pitanja koja će te se na kraju intervjua pitati da li ih imaš. Razmisli koja bi to pitanja mogla biti, stavi se u cipele druge osobe i razmisli da si ti na njegovom/njenom mjestu… što smatraš da bi bilo poželjno da se pita.

 

3.     Pripremi se za moguća pitanja. Ovo su pitanja koja se mogu pojaviti:

>>  Recite mi nešto o sebi?

Budi kratka/kratak, u nekoliko rečenica izdvoji najbitnije od sebi. Zapamti, razgovor za posao je na kraju priče ipak poslovni razgovor, dakle budi profesionalna/profesionalan. Reci odakle si, koji studij si završila/završio, navedi neke zanimljive projekte koje si imala/imao na studiju, koje studentske poslove si radila/radio ako jesi itd…

>>  Kako to da ste se prijavili za ovu poziciju? 

Ovdje će tvoje prethodno istraživanje tvrtke pokazati svoju korisnost. Da li je razlog proizvod/usluga koju tvrtka pruža ili je to možda način poslovanja… svaki odgovor u tok kontekstu je pozitivan. Izjava poput “radit ću bilo što, samo da me primite” nikako nije dobrodošla – time nisi pokazala/pokazao motivaciju za određeno radno mjesto već odaješ dojam osobe koja ne zna što želi.

>>  Kako vidite ovu poziciju? Koja je njena funkcija?

Nakon što si pročitala/pročitao ponovno oglas za posao, predlažemo ti i da istražiš što to radno mjesto zapravo znači. Nitko od nas nije ušao na tržište rada sa potpunim razumijevanjem svih mogućnosti i obaveza koje nam neko radno mjesto donosi. I to je ok, zato se i kaže „profesionalni razvoj“, kroz rad učimo i nadograđujemo znanje i vještine koje smo stekli kroz naše školovanje.

Razmisli kako vidiš tu poziciju, što smatraš da je najbitnije da se od tebe očekuje. Ako nisi siguran/sigurna u odgovor, ne srami se, pitaj da ti se pojasni. Time ćeš i sama/sam dobiti odgovor na vlastito pitanje… Da li je ovo za mene?

>>  Zašto ste odlučili studirati baš to? Baviti se baš time?

Svi imamo neki razlog, možda je to obiteljska tradicija, možda nešto što te u djetinjstvu zainteresiralo, možda je altruistički motiv… svaki odgovor je dobar odgovor. Svakako izbjegavaj odgovor „Eto tako“ ili „Nisam znao što bi drugo“.  Nemoj ulaziti u prevelike filozofije ali svakako izloži svoje razloge u par rečenica.

>>   Jeste li imali sličnih radnih iskustva?

Razmisli, možda poslovi koje si do sada radila/radio imaju neke segmente koji su isti ili slični poziciji na koju si se prijavila/prijavio. Ako nemaš iskustva kroz posao, možda je postojao neki projekt, seminar, vježba na fakultetu gdje si susrela/susreo sa sličnim zadacima. Ili možda privatni projekt ili hobi. Navedi ih, pojasni o čemu se radilo i zašto smatraš da je to iskustvo bitno.

Poslodavcima su ovakve informacije bitne jer će na taj način znati da li su ti potrebne dodatne edukacije s njegove strane, da li ti je potreban mentor i na koliko dugo ali i tvoj odnos prema tvojoj struci te tvoja zainteresiranost.

>>  Zašto ste se prijavili na ovu poziciju?

Budi iskrena/iskren. Kao i prije izbjegavaj odgovor “radit ću bilo što, samo da radim”. Sigurno imaš interni motiv koji te pokreće. Ne srami ga se predstaviti. Ako je tvoj motiv sama tvrtka i ono što ona za tebe predstavlja, svakako i to navedi i obrazloži.  

>>  Zašto mislite da ste idealan kandidat za ovu poziciju?

Razmisli koje kvalitete donosiš tvrtki i čime bi ona imala koristi od tebe. Poslodavci na ovaj način procjenjuju da li ćeš se dobro uklopiti u tim i na kraju uistinu i koju kvalitetu ti donosiš u njihovo poslovanje. Prije samog razgovora razmisli o odgovorima na moguća pitanja. Zapiši ih i izgovori na glas da čuješ kako zvučiš. Zamoli obitelj ili prijatelje da odglumite intervju. Pitaj ih za mišljenje kako zvučiš.

Ovo će ti pomoći i da umanjiš nervozu na samom razgovoru jer ćeš imati osjećaj kao da ti nije prvi put. A možda i dobiješ savjet koji će ti pomoći kasnije.

 

 

4.     Čekaj, a moja pitanja?                                        

Naravno da ih trebaš imati, to se od tebe i očekuje. Dobro razmisli što te sve zanima o tvrtki, radnom mjestu, kolegama… Stavi pitanja na papir i razmisli o njima? Kakav odgovor želiš? Što ti je bitno da i ti budeš zadovoljan?

Razmisli i o svojim očekivanjima što se plaće tiče. Moguće je da se to pitanje neće povući već na prvom razgovoru ali svakako budi spremna/spreman. Budi realistična/realističan, pokušaj se informirati o plaćama na takvim ili sličnim radnim mjestima te razmisli o svojim kvalifikacijama. Budi svjesna/svjestan da poslodavci imaju svoj budžet kojim mogi raspolagati ali isto tako budi svjesna/svjestan svojih potreba.

 

 

5.     Razradi putnu logistiku. Provjeri gdje će se intervju održati. Kako ćeš stići do tamo? Koliko ti vremena treba? Na ovaj način ćeš izbjeći stres i utrku sa vremenom. Želiš doći i predstaviti se u najboljem svijetlu. Nikako uspuhano i rastreseno. Ostavi si prostor od barem 15-20 minuta do termina. Tako ćeš spriječiti eventualno kašnjenje radi prometa ili drugih nepredvidivih situacija. I zapamti, kašnjenje se gleda kao iznimno neprofesionalno ponašanje. Spremi si u telefon kontakt iz tvrtke koji te kontaktirao u slučaju da se uistinu dogodi nepredvidiva situacija i shvatiš da ćeš kasniti. Ispričaj se i reci što se dogodilo te za koliko smatraš da bi mogla/mogao stići. 

 

 

6.     Što obući?!

Odjeća je također jedan od bitnih faktora. Zapamti da ovo nije svečana večera ali nije ni druženje u kafiću sa prijateljima. Pripazi da tvoj outfit bude primjeren radnom mjestu. Pre kratke haljine, sportske kratke hlače ili majice bez rukava su veliko NE. Nemoj odabrati odjeću koja ti je pretijesna ili prevelika, odaberi ono u čemu se osjećaš ugodno i što ti neće stvarati neprilike u trenutku kada sjedneš nasuprot stola od svojih sugovornika. Nema ništa gore nego spoznaja da je košulja pre tijesna u trenutku kada je razgovor već započeo ili da su hlače pre široke i padaju sa tebe. Pripazi da je odjeća uredna, čita i ispeglana.

Sve pripremi dan prije, vjeruj nam, odluka na dan intervjua što ćeš obući obično završi fijaskom. 

DAN PRIJE

>>  Pripazi da ti je odjeća za razgovor čista i ispeglana

>>  Spakiraj komplet za slučaj nužde, u kojem će se naći vlažne i obične maramice, češalj ili četka…

>>  Još jednom provjeri put do mjesta razgovora. Ako misliš da treba, napravi probno putovanje

>>  Na jednom mjestu okupi sve svoje reference, certifikate, članstva u profesionalnim udrugama i primjerak svog životopisa. Vjerojatno ti sve to neće trebati ali pokazuješ spremnost na bilo kakva iznenađenja

>>  Dobro se naspavaj 😊

STIGAO JE DAN D

Možeš ti to! Ovo je samo još jedna od mnogih avantura koje te čekaju.

Leptirići su u trbuhu, malo si nervozna/nervozan… Sve je ok, udah – izdah i kreni. Svakako se pobrini da ne krećeš praznog želuca. Glad će povećati tvoju nervozu, a i ne želimo da nam se onesvijestiš negdje na cesti.

Ok, trbuh je pun, odjeća koju si pripremila/pripremio dan prije je na tebi, frizura je na mjestu.

 

A sada:

  • Kreni od kuće puno ranije nego što bi morala/morao, pripazi da na mjesto razgovora dođeš 10 do 15 minuta ranije
  • Isključi zvono mobitela i mobitel pospremi u torbu ili džep te zaboravi da postoji do kraja razgovora, čak i ako čekaš da dođe tvoj red
  • Nemojte žvakati gumu za žvakanje, jesti ni piti tijekom razgovora
  • Budi uljudna/uljudan i ljubazna/ljubazan prema prijamnom osoblju ili bilo kojoj drugoj osobi koja te dočeka prije razgovora
  • Pozdravi sugovornika po imenu, rukujte se s njim ili s njom te se predstavi
  • Slušaj svoje sugovornike i interaktivno komuniciraj s njima
  • Iskreno odgovaraj na sva pitanja, baš onako kako si vježbala/vježbao
  • Postavi pripremljena pitanja kada za to dođe red ili ako se pokaže primjerenim
  • Nikako nemoj uskakati u sred rečenica svojih sugovornika, pristojno pričekaj svoj red
  • Osim ako se ta tema ne nametne, izbjegavaj direktna pitanja o plaći, beneficijama i godišnjem odmoru
  • Završi razgovor izražavanjem želje za tim radnim mjestom te pitanjem koji su sljedeći koraci i kada bi mogla/mogao očekivati njihov povratni odgovor
  • I za kraj, ne zaboravi na osmjeh i kontakt očima

 

I ŠTO SADA?

Nakon prvog intervjua poslodavcima obično treba neko vrijeme da isti proces kao i sa tobom prođu i sa ostalim kandidatima.

Koliki je to vremenski period? Biti ćemo iskreni s tobom, ovisno koliko je kandidata i ovisno koliko otvorenih radnih zadataka u tom trenutku imaju.

Nekada odgovor može stići za par dana, dva tjedna pa čak i mjesec dana.

Međutim ako smatraš da je previše vremena prošlo, samoinicijalno možeš poslati e-mail upit o statusu natječaja osobi koja te primarno kontaktirala.

Natječaji obično imaju minimalno dva-tri kruga intervjua, a sve ovisi o internim pravilima tvrtke ali i o samom radnom mjestu. Ponekad su u selekcijski postupak uključena i testiranja. Nemoj ih se bojati već daj najbolje od sebe što možeš.

Testiranja mogu biti psihološka ili kompetencijska u vidu rješavanja hipotetskih radnih zadataka ili korištenja općeg znanja nekih alata kao što je npr. excel.

 

 

 

Zapamti da ovo nisu ispiti na fakultetu, nema klasičnog ocjenjivanja. Testiranja, ako rješavaš od kuće, rješavaj samostalno.

Budi svjesna/svjestan da će se isti rezultati očekivati od tebe i na budućem radnom mjestu, a svakako ne želiš doći u situaciju da u najhitnijim situacijama nećeš znati što treba napraviti

I ZA KRAJ

Nadamo se da smo ti uspjeli olakšati proces pripreme ali i samog razgovora za posao. Svi smo to prošli u svom profesionalnom životu i zapamti da, ako tvoja prva prijava ne završi uspješno, ne odustaj. Shvati to kao vježbu za pravu stvar!

                                                                                                    Sretno! Tvoj Wienerberger HR tim

Webshop