Vjeruj nam, čak i ljudima koji su već iskusni u svojim profesijama, pisanje molbe za posao predstavlja veliki izazov. Zato nemoj misliti da je problem u tebi. Svi smo se mi u jednom trenutku svog profesionalnog života češkali po glavi.
Vjeruj nam, čak i ljudima koji su već iskusni u svojim profesijama, pisanje molbe za posao predstavlja veliki izazov. Zato nemoj misliti da je problem u tebi. Svi smo se mi u jednom trenutku svog profesionalnog života češkali po glavi.
Molba za posao obično se traži kao prilog uz životopis prilikom prijave na natječaj za otvoreno radno mjesto. U njoj se direktno obraćaš potencijalnom poslodavcu i daješ kratke informacije o sebi i razloge prijave baš za taj posao. Osim osnovnih informacija o sebi, potrebno je i da navedeš svoje kompetencije odnosno znanje i vještine koje posjeduješ, a koji su važni baš za to radno mjesto.
Na ovaj način poslodavcima daješ uvid u svoju osobnost, odnosno možemo reći da personaliziraš svoju prijavu i činiš ju drugačijom od ostalih. Također na način će te poslodavci lakše uočiti i odabrati za intervju.
Iako se isti životopis obično šalje nepromijenjen na nekoliko adresa, molba za zaposlenje je za svakog poslodavca drugačija, a naravno ovisi i o samom radnom mjestu na koje se prijavljuješ.
Molba nije esej, niti sastavak. Tekst ne bi smio prelaziti jednu stranicu. Bitno je da sadrži ključne informacije kroz nekoliko rečenica, odvojenih u poglavlja radi preglednosti. Ako kreneš s ovakvim stavom u pisanje molbe, izbjeći ćeš ono što je u praksi tako često - navođenje nevažnih, i za čitaoca zamarajućih, odnosno odbijajućih informacija.
U molbi svakako napiši radno iskustvo. Npr., ukoliko se javljaš na oglas za IT poziciju, a prije toga si radila/radio za sličnu firmu, imaš iskustvo sa nekog projekta u toku studija ili samostalno voliš eksperimentirati, navedi to ukrako u molbi
Molba je poslovno pismo.
Treba sadržavati:
Osobni podaci navode se u gornjem lijevom kutu molbe, dok se podaci o primatelju te mjesta i datuma pisanja molbe, navode ispod osobnih podataka u desnom kutu molbe.
Ako ti je osoba kojoj si namijenila/namijenio molbu poznata, tekst započni sa „Poštovani gospodine“ ili „gospođo“. Ukoliko ne znaš ime kontakt osobe, tekst započni s „Poštovani/Poštovana“.
U ovom slučaju molba se treba završiti sa pozdravom „S poštovanjem".
Na kraju molbe navedi koje dokumente prilažeš uz prijavu. Ukoliko šalješ samo životopis, dovoljno je da to navedeš u samom tekstu molbe. Ali ako prilažeš npr. Potvrdu o završetku studija, ECDL certifikat, preporuke itd., sve to navedi na kraju molbe ispod pozdrava.
Standardna molba ne bi trebala imati više od četiri odlomka.
U prvom odlomku naglasi za koje se radno mjesto prijavljuješ i gdje si dobila/dobio informaciju o natječaju.
U drugom odlomku navedi svoje kvalifikacije i vještine koje posjeduješ. To su npr. vještine prezentacije, komunikacije, pregovaranja ili druge kvalifikacije relevantne za konkretno radno mjesto, a koje te čine pravom osobom za taj posao.
Pažljivo pročitaj oglas, odredi potrebne kvalifikacije i samokritično procijeni da li ste ti prava osoba za taj posao. Nemoj samo navoditi svoje vrline, već daj i kratko obrazloženje. Npr. umjesto „Komunikativan sam, brzo učim, timski sam igrač…“ pokušaj na ovaj način prikazati samu/samog sebe:
Na kraju navedi da bi se rado voljela/volio detaljnije predstaviti se u živo.
Danas su većinom sve prijave za natječaje na otvorena radna mjesta elektronička. Međutim ako želiš poslati prijavu ili otvorenu molbu za neko potencijalno buduće radno mjesto kod nekog poslodavca poštom, ispiši ju na bijelom papiru A4, isto kao i svoj životopis i druge dokumente te se na nju vlastoručno potpiši.
Kao što vidiš, možda na samom početku nisi sigurna što i kako, ali jednom kada kreneš postaje jednostavno. Na internetu možeš pronaći primjere raznih molbi koji ti mogu pomoći. Svakako ti savjetujemo da molbu pročitaš par puta prije nego li ju proglasiš konačnom. Možda ti padne na pamet neka bolja formulacija riječi, a možda se i dosjetiš još nečega što bi moglo biti bitno za tvoju prijavu. Ako nisi sigurna/siguran u sam tekst, uvijek se možeš oslonit na obitelj i prijatelje te ćuti i njihovo mišljenje.
I na kraju zapamti, budi originalna/originalan i samokritična/samokritičan.
Sretno! Tvoj Wienerberger HR tim