Što sve obuhvaća sistemsko rješenje krovišta?
Tondach sistemska rješenja se sastoje od rješenja za prozračivanje pokrova, rješenja za zaštitu od snijega, rješenja za prodore kroz krov, rješenja za zaštitu krovne konstrukcije od močenja, rješenja za izradu sekundarnog krova, rješenja za zaštitu od vjetra te sustava za hodanje po krovu (u svrhu naknadnog održavanja krova ili opreme na krovu).
Zašto koristiti originalnu Tondach opremu?
Originalna Tondach oprema je dio Tondach rješenja za krov te je u potpunosti kompatibilna sa svim Tondach crjepovima. Ugradnjom originalne Tondach opreme se bitno produljuje vijek trajanja i sigurnost krova, a samim time i sigurnost ukućana koji borave u objektu.
Koje proizvode je neophodno koristiti kako bi se osiguralo kvalitetno ventiliranje krovišta?
Kako bi osigurali adekvatno ventiliranje pokrova nužno je osigurati ulaz zraka na strehi krova - ugradnjom Tondach češlja i Tondach mrežice za ptice, kao i izlaz zraka ispod sljemena i u neposrednoj blizini sljemena i to ugradnjom Tondach sljemeno-grebene trake te odzračnih crjepova. Ventiliranje pokrova je izuzetno bitno jer sprječava truljenje drvene potkonstrukcije crijepa i konstrukcije krova, a osim toga pospješuje sušenje pokrova poslije obilnih padalina i tijekom topljenja snijega na krovu.
Koliko je ispravno korištenje morta kod postavljanja sljemenjaka?
Ugradnja sljemenjaka korištenjem morta, opravdana je jedino u slučaju restauracije objekata koji su dio kulturne baštine i koji su u svom izvornom obliku imali ovakav oblik ugradnje sljemenjaka. Ugradnjom sljemenjaka pomoću kopči, uz postavljanje Tondach sljemeno-grebene trake, fiksiramo sljemenjak na sljemenu ili grebenu, bez zatvaranja izlaza zraka koji suši drvenu građu i sam pokrov. U područjima s jačim udarima vjetra, sljemenjake je moguće dodatno osigurati i ugrađivanjem zvonastih vijaka.
Kako izbjeći pojavu kondenzacije na krovnoj konstrukciji?
Ugradnjom ventiliranog krova. Ventilacijom pokrova sprječavamo zadržavanja vlage u području krovne konstrukcije, čime se istovremeno sprječava prerano propadanja krovne konstrukcije kao posljedica gljivica i plijesni.
S obzirom na učestalu pojavu nevremena, na koji način dodatno osigurati krovište?
Najbolji način za dodatno osiguranje krovišta od posljedica nevremena, osim korištenja standardnih vijaka za pričvršćivanje pokrova, je ugradnja kopči protiv nevremena. Kopča protiv nevremena djeluje poput opruge; pričvršćuje crijep za drvenu potkonstrukciju prilikom djelovanja vjetra, a istovremeno, budući da je riječ o fleksibilnoj vezi, sprječava pucanje crijepa.
Koliko kvaliteta krovne folije može utjecati na nagib krovišta?
Izuzetno! Krovne folije kao takve su tema za sebe. Osim težine folije po m2, što je najčešće korišten parametar za razlikovanje različitih folija, krovne paropropusne folije imaju još jako puno parametara na koje je bitno obratiti pozornost. Izdvojio bi sd vrijednost – kod koje je bitno da je što niža jer tada folija više „diše“ odnosno paropropusnija je. Uz to, bitna je i toplinska postojanost folije budući da se tijekom sunčanih dana u prostoru potkonstrukcije pokrova razvijaju temperature i do 100°C, kada se jeftinije i nekvalitetnije folije raspadaju i gube svoju funkciju.
Jako je bitan i način ugradnje folije. Ukoliko je folija postavljena bez lijepljenja na spojevima, smatramo da imamo postavljen bazični sekundarni krov. Ovisno o modelu crijepa, ovakvim postavljanjem folije, minimalni nagib krova je moguće umanjiti do 5°. Ako se ugrađuje premium folija, kao što je to Tondach FOL Mono DT ili Tondach FOL Mono Premium čiji se spojevi folija lijepe ili vare, moguće je umanjiti nagib i za dodatnih 3°.