Brick Award
Kako bi pokazali koliko uzbudljiva i iznimna moderna arhitektura može biti ako koristi opeku, Wienerberger je 2004. godine pokrenuo Brick Award za najbolja arhitektonska rješenja od opeke. Cilj je nagraditi arhitekte koji u gradnji i obnovi objekata koriste opeku ili crijep na potpuno nov način, ali važni su i kreativnost, kvaliteta i osvjetljenje. Krajnji cilj nagrade je potaknuti izgradnju sve održivijih i energetski učinkovitijih objekata koji će zadovoljiti potrebe suvremenog stanovanja i stvoriti temelje za budućnost gradnje.
U 2020. godini Wienerberger će po deveti put predstaviti ovu međunarodnu etabliranu nagradu. Prijave projekata putem online alata mogu podnijeti arhitekti, kritičari i novinari arhitekture. U 2018. godini postignuto je izvanredno sudjelovanje gotovo 600 projekata iz više od 50 zemalja.
Brick Award dodjeljuje se svake dvije godine, a o pobjednicima odlučuje stručan žiri sastavljen od cijenjenih arhitekata, ali i bivših dobitnika nagrade. Kako se na natječaje prijavljuje sve veći broj arhitekata, izbor postaje sve teži i uzbudljiviji. Nakon prvih prijava odabire se finalnih 50 radova koji ulaze u izbor za nagradu. Svaki natječaj podrazumijeva nekoliko kategorija u koje se kandidati mogu prijaviti, a bitno je da je objekt dovršen nekoliko godina prije početka natječaja.
Iako natjecanje organizira Wienerberger, Brick Award je nezavisna nagrada i korištenje Wienerbergerovih materijala nije kriterij za sudjelovanje u natječaju. Po završetku, svaki sudionik dobiva svoje mjesto u posebnoj monografiji “Brick Book”. Brick Award je međunarodnog karaktera i prijave dolaze iz cijelog svijeta, a nagrade su dosad odlazile u Belgiju, Tajland, Španjolsku, Finsku, Vijetnam, Brazil, pa čak i u Hrvatsku. Svi nagrađeni objekti obuhvaćali su i stambene i nestambene građevinske objekte uz širok raspon korištenih materijala, boja i oblika.
Uz nagradu Brick Award će biti dodijeljena novčana nagrada od 7.000 eura za dobitnika glavne nagrade (uključujući dobitnika kategorije) i 5.000 eura za svakog od preostala četiri pobjednika iz određene kategorije.
Nagrada uključuje pet kategorija:
- Feeling at home
- Living together
- Working together
- Sharing public spaces
- Building outside the box.
Posljednja kategorija je usmjerena na inovativne koncepte i načine korištenja opeke, korištenje novih tehnologija gradnje, unikatne opeke i posebnih ukrasa u projektu. Keramički proizvodi moraju imati značajnu ulogu u prijavljenom projektu, počevši od glinenih blokova do fasadne opeke, crjepova ili glinenih opločnika. Korištenje Wienerbergerovih proizvoda nije nužan uvjet za sudjelovanje. Posebna pažnja se pridaje tome kako se projektom objedinjuje funkcionalnost, održivost i energetska učinkovitost. Dodatni kriterij je da je projekt završen 2016. ili kasnije kako bi se osigurala aktualnost.